Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Köyümüzden Haberler arrow GÜMÜŞDERE KÖYÜNDE KİVİ YETİŞTİRİCİLİĞİ
GÜMÜŞDERE KÖYÜNDE KİVİ YETİŞTİRİCİLİĞİ Yazdır E-posta
1000 metrekare üzerine deneme amaçlı kurulmuş kivi bahçesi denemeler olumlu sonuç verince büyütme planları yapılıyor.Ülkemizde tüketimi hızla yayılan ve %60 ithal edilen kivinin köyümüzde genç girişimciler tarafından yetiştirilmesi sevindirici.

ENVER BERBER:1941 Doğumluyum biz 9 kardeşiz tarlalar miras yoluyla bölündüğü için bu parselde 25yıldır çiftçilik yapıyoruz,benim 4 çocuğum var hepsini okuttum yetiştirdim küçük oğlum AFRİKA’da SUDAN’da tarım işiyle uğraşıyor.

Sonuç olarak biz bu çiftçilikten 2 aile geçimimizi sağlıyoruz sulama kuyuları açtık elektrik getirttik,tünel sera yaptık,damlama sistemi kurduk tarımdaki yeni teknolojileri kullanıyoruz,baçemizde bilinçli iyi tarım yapıyoruz, arazinin hazineye ait olması nedeniyle çok yüksek Ecrimisil bedelleri ödemek durumunda kalıyoruz ,şimdi birde iski arıtma projesi çıktı biz çiftçilere yaşayacak geçimizi sağlıyacak yer bırakmadılar.


İstanbul gibi bir metropolde bu tarım alanının korumaya alınıp desteklenmesi gerekirken şok bir karala burdaki doğal tarımı yok edip betonlaşmaya gidiyorlar, umarım bu sorun yetkililer tarafından çözülür.

HÜSEYİN ÖZPAMUK: Çiftçilik babadan kalma meslek,bu parselde tarım yapmak biraz zahmetli toprağın yapısı kumlu olması nedeniyle organik madde yetesiz,su tüketimi yüksek iz element bakımından çok düşük fakat kolay işlenebilir olması avantajlı bizim çiftlik gübresi,su kuyusu açma,elektrik gideri vs üretim maliyetlerini ve iş gücünü arttırmakta.

4 kişilik bir aile olarak geçimizi çifçilik yaparak karşılıyoruz,çocuklarım yüksek okul mezunu ama iş bulamadıkları için bereaber çiftçilik yapıyoruz.

Bizim ortak derdimiz iskinin bu parsel üzerinde yapmak istediği arıtma tesisi Hükümetin Tarım plitikası oldukça iyi umarım bizim gibi küçük çiftçileride düşünüp bu projeyi bu tarım bölgesine değilde köylünün zarar görmiyeceyi bir alanda yaparlar.

AYLA ÇUĞ: Bu işi profesyonel olarak yapıyoruz, eğitimler alıp derecelere girdik.

Geçimimizi çiftçilik yaparak karşılıyoruz iski bu projeyi burda yaparsa hem doğal güzellik bozulacak hemde biz burda madur olucaz. Projenin uygulama yeri yalnış diye düşünüyorum.

TEZCAN BERBER :Babamla birlikte çiftçilikle uğraşıyorum. Endüstri meslek lisesi mezunuyum tarımla uğraşmak zahmetli ama zevkli Gümüşdere köyünün %90 çifçilik’le uğraşır.

Parseller bölgesinde 199 çiftçi var ve ortalama bir ailede 3 kişi olsa 597 kişi yapar’ki bu en azı,bu bölgede 600 kişilik fabrika yok.Çiftçilikle uğraşmamıza rağmen anne ve babalarımız biz gençleri okutmuş ve belli bir kültür seviyesine getirmişlerdir.

Bu tarım alanında iskiden sulama projesi beklerken İski burada bir arıtma projesi yapacak bu kadar insan madur olacak biz burayı tarım alanı olarak korumaya alalım derken böyle bir şey çıktı neden bu yetkililer köylüyü, halkı düşünmüyor ,karar verdim olacak oluyor vatandaşın durumu göz önünde bulundurulmuyor ekonomik,sosyal ve çevresel durumlar gözönünde bulundurulmuyor.Bu zamana kadar ecrimisillerle uğraştık uğraşıyoruz şimdide arıtma projesi biz burada tarım yapmak istiyoruz.

Hükümetin tarım politikalarını görüyor ve destekliyoruz umarız bizim için büyük sizin için küçük olan bu sorunu çözmekte bize yardımcı olursunuz , biz bu parselde tarım yapmaya devam etmek istiyoruz domates biber, salatalık yetiştirmeye devam etmek istiyoruz sizce çok şeymi istiyoruz?Selam ve duaile…


SEYİDE KARACA:Yıllardır bu topraklarda tarım yapıyoruz tecrübelerimizi çocuklarımıza ve torunlarımıza aktardık,2 sene önce eşimi kaybettim şimdi kızım,damadım ve torunlarımla çiftçiliğe devam ediyoruz.

İlçe tarımın kurslarına katıldık tecrübelerimizi dahada pekiştirdik fakat bu iş zor ve maliyetli olmaya başladı birde yüksek miktardaki Ecrimisil bedelleri bizi maddi anlamda zor durumda barkıyor derken iski arıtma projesi çıktı.

Bize 1500-2000m2 çiftçilik yaptığımız ailemizin geçimini sağladığımız bu toprakları çok mu gördünüz? Bu işin alternatif bir çözümü yokmu? şartlar gerçekten ağır ve hayat pahalı dilerim yetkililer bizim sorunumuza bir çare düşünürler.

BURHAN YILMAZ:Dede’den babadan kalma çiftçilik mesleğini sürdürüyoruz tabiikide hepimizin derdi aynı 1- yüksek Ecrimisil 2-iski projesi,zaten girdi maliyetleri yüksek sulama kuyusu açtık,elektrik getirttik, tünel seralar kurduk,damla sulama sistemlerini kurduk,fidanlarımızı antalyadan siparişle getirtiyoruz,NPK,Organik gübre vs yetiştirdiğimiz sebzelere Pazar bulmaya çalışıyoruz. bunları hep kendi imkanlarımızla yaptık yapıyoruz.

ÇKS kaydı yaptıramıyoruz ama gerçek olan biz bu işi yapyoruz bu görmezden gelinemez, ,önceden köy tüzel kişiliğine ait olan bu parsel hazineye geçti hazine arazisini kullanmanın tabiki bir bedeli olmalı ama bu kadar ağır değil.

İki aile 5 kişi ikide çocuk okutuyoruz bu bahçeden temel ihtiyaçlarımızı karşılayıp hayatımızı sürdürüyoruz,İstanbulun Köyünde 500-600 kişiyi istihdam eden kendi ekonomisi üzerinde durmaya çalışan bu köylünün tarım faliyetlerinin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

HASAN BAHÇIVAN:Çiçekçilik ve Sebzecilikle uğraşıyorum miras yoluyla bölünme tarım alanlarını daralttı benim 4 çocuğum var iki’si yüksekokul ikisi meslek lisesi mezunu çiftçilik yapmamıza rağmen çocuklarımızın tahsilinden ödün vermiyoruz.

Biz burada sezonluk sebze yetiştiriyoruz Antalya gibi 12 ay domates yetişmez, Nisan ayında domates,biber,salatalığı dikeriz Eylül ayınada hasat biter ve kış için kıvırcık salata soğan maydonoz yetiştiririz yani senede 2 mahsul öyle olduğu için sebzenin bol zamanında piyasanın en düşük olduğu zamanda pazara çıkıyoruz ürünün değerini emeğimizin karşılığını tam alamıyoruz.

İski bu projeyi bu tarım alanında uygularsa bizi zor durumda bırakacak. ümid ediyoruzki bu iş bir an önce biz çiftçilerin lehine sonuçlanır.

KAMİL ERMAN:Yaşım 75 yıllardır bu parsellerde çocuklarımla torunlarımla sebzecilik yapıp 4kişi 2de torunlar geçimimizi sağlıyoruz.

7 ay, baharadan güze kadar çalışıoyoruz kış dönemi yatıyoruz serası olmayan kışın burada yazdan biriktirdiğini yer, burayı iskiye verelim biz ne yapacağız bu projeyi burada düşünen yetkililerin bir fikri varmı?

Bu yaşımdayım sosyal güvencem yok sağlıklı oldukça bu işi yapıcam güçten düşünce çocuklarım bize bakıcak bu durumun biran önce düzeltilmesi gerekir.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Köyümüzden Haberler

Gümüşdere Gazate Haberi
ImageGümüşdere Gazate Haberi
 
Köyümüzün Mezarlık Temizlik ve Bakımı Yapıldı
ImageKöy mezarlığımız dernek yönetimi ve üyeler tarafında temizlik ve boyası yapıldı emeği geçen üyelerimize teşekkürler. Dernek yönetimi…
 
GÜMÜŞDERE KÖYÜNDE KİVİ YETİŞTİRİCİLİĞİ
Image1000 metrekare üzerine deneme amaçlı kurulmuş kivi bahçesi denemeler olumlu sonuç verince büyütme planları yapılıyor.Ülkemizde tüketimi hızla yayılan ve %60 ithal edilen kivinin köyümüzde genç girişimciler tarafından yetiştirilmesi sevindirici.
 
KIŞLIK SEBZELERİN EKİM-DİKİMİ YAPILDI
Imageİlçemiz çalışma alanı içerisinde bulunan Gümüşdere köyünde açık alanda ve seralarda ekim- dikimi yapılan kışlık sebzelerde hastalık durumları, gelişme durumları ve yetiştirilme durumları Müdürlüğümüz Teknik Elemanlarınca (Ziraat Mühendisi) kontrol edilerek yetiştiricilerimiz bilgilendirildi.
 
GÜMÜŞDERE KÖYÜNDE ÇİÇEK SERASI ZİYARET EDİLDİ
ImageGümüşdere ve Uskumru köylerimizde bulunan çiçek seraları ziyaret edildi. Gümüşdere köyünde Hasan BAHÇIVAN'a ait seralarda sardunya çiçekleri, Uskumru köyünde ise Resul CİN'e ve kardeşlerine ait seralarda ise şebboy çiçekleri çiçekçilerde İstanbulluların beğenisine sunuldu.
 
SARIYER KÖY PAZARI
ImageSarıyer Merkez Mahallesi’nde Hüseyin Kalkavan Lisesi’nin yanında her pazartesi kurulan pazarda, sadece civar köylerde yetiştirilen ürünler satılıyor. Tezgahların %90‘nını Sarıyer’e bağlı Gümüşdere Köylüleri’nin oluşturduğu pazar sabah 6.30-7.00 gibi kuruluyor.Köylüler sadece kendi yetiştirdikleri sebzeleri sattıkları için halk taze ve lezzetli sebzeleri alabiliyor.
 
GÜMÜŞDERE KÖYÜNDE EĞİTİM BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ UYGULAMA ESASLARI HAKKINDA EĞİTİM DÜZENLENDİ
ImageBitki Koruma Ürünlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde 07.05.2010 ve 11.05.2010 tarihlerinde İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görevli Zir. Müh. Pervin ALTINÇINAR, Zir. Yük. Müh. Elvan SÖKELİ KİP, Gıda Tek. Ayşe TOSUN ve Zir. Tek. Reşat YILMAZ bitkisel üretim yapan yaklaşık 147 kişiye eğitim verdi.
 
DOMATES GÜVESİ İLE İLGİLİ KEŞİF SÜRYEVİ YAPILDI
ImageDomateslerde önemli zararlara neden olan Domates Güvesi (Tuta absoluta) zararlısına karşı Gümüşdere Köyünde bulunan seralardaki domates üretim alanlarında 22-23.06.2010 tarihlerinde keşif sürveyi yapıldı.
 
ÖRTÜALTI SEBZE YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSU SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ
ImageÖrtüaltı Sebze Yetiştiriciliği Kursu sertifika töreni Sarıyer Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlendi. 07 Temmuz 2009 tarihinde Gümüşdere köyü kadın çiftçileri için düzenlenen törende kursu başarı ile bitirenlere sertifikaları dağıtıldı. Mayıs 2009 döneminde düzenlenen ve 14 kadın çiftçinin katılarak başarı ile bitirdiği kursta örtü altı sebzeciliği hakkında teorik ve görsel bilgiler ayrıntılı olarak anlatıldı.
 
GÜMÜŞDERE KÖYÜNDE TARIM FALİYETLERİ
ImageSarıyer ilçesi Gümüşdere köyü birinci, Silivri ilçesi Fener köyü ikinci, Kartal ilçesi Kurna köyü ise üçüncü oldular. 16 Nisan 2009 tarihinde Kocaeli ilinde düzenlenecek olan bölge yarışmasına ilimizi temsilen Sarıyer ilçesi Gümüşdere köyünden Ayla ÇUĞ ile Seyide KARACA katılmaya hak kazandılar.
 
GÜMÜŞDEREKÖYÜ 6PAFTA 764 PARSEL TARIM ALANI
ImageGÜMÜŞDEREKÖYÜ 6PAFTA 764 PARSEL TARIM ALANI
 
Parsellerle ilgili 2. Toplantı Yapıldı
Parseller bölgesinde iski'nin yapmak istediği proje ile ilgili olumlu ve olumsuzluklar tartışıldı.Toplantı oldukça verimli geçti.
 
KİWİ HASADI BAŞALDI
KÖYÜMÜZDE KİWİ MEYVESİ YETİŞTİREN BAŞKAN YARDIMCISI TEZCAN BERBER KİWİ HASADINI YAPTI
 

Gümüşdere Köyü Derneği

DuyurularSELANİK GEZİSİ SELANİK GEZİSİNE KATILACAK OLAN KÖYLÜLERİMİZ KÖY TEMSİLCİSİ İBRAHİM KÖYLÜDEN BİLGİ ALABİLİRLER

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Site Yönetimi
Sitemiz ile ilgili görüşlerinizi ziyaret
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Okuyucu Yorumları

  • ISKI ARITMA TESISI ICIN, PARSELLERDEN COK DAHA IYI...

Üye Girişi


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Köy Müzik Kutusu

Error:
Adobe Flash Player needed.

                                                             
 
KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi